Okategoriserade

Vi har olika referenser på ”å å å å å å”

I bilen anordnade Nova musikquiz. Den gick ut på att hon sa A högt och sen fick jag och Bingo turas om att säga stopp. Den bokstav som hon då hade slutat på skulle vi komma på en låt. Och sjunga den. Försten till fyra sa Nova. Seriös som jag är tog jag tävlingen på fullaste allvar och kom inte på en enda låt men ganska snart insåg jag att man visst kunde köra lite hipp som happ och sjunga ut vad som helst. Jag märkte det när Bingo sjöng ”Bye bye Johnny godbye, it´s not your fault that you died…” när Nova anropat att det var B som gällde. Spelreglerna var alltså inte så hårda visade det sig.

Så var det min tur att säga stopp och när jag gjorde det hade Nova hamnat på Å. Tysta satt vi och man kunde nästan höra hur våra hjärnor jobbade hårt för att hitta en sång som började på Å eller hade en titel på Å eller något med Å. Gick inte. Så plötsligt börjar Bingo att sjunga ”Å å å å å å å å å …” och glad över låtvalet och lättad över att slippa fundera mer stämde jag in ”Djungle night…” och så var vi igång i den där Sune-känslan som Nova inte uppskattar. Men plötsligt stoppar Nova oss och säga ”Ni sjunger fel”. Alltså hon gjorde det innan vi hade sjungit ”Djungle nights” hon gjord det när hon bara hade hört oss sjunga ”Å å å å å å å å å” och alltså tyckte att vi sjöng HELT fel tonläge. Så här gick låten menade hon och sen rev hon av ett ”Ååååååååååååå” som i Bad Romance. Ha ha ha. Jag och Bingo såg på varandra och vi visste vad vi tänkte. Vi har blivit gamla. Vi är föräldrar.

ps. Tack Proderm för det helt sjukt grymma solskyddet. Hade vi inte haft Proderm med oss hade vi nog haft väldigt ont mest hela dagarna. Och varit röda och brända och fula. Inte så här gyllenbruna som vi är nu…!

20121230-231625.jpg

20121230-231758.jpg

20121230-231927.jpg

20121230-232047.jpg

20121230-232201.jpg

20121230-232324.jpg

You Might Also Like

  • Lisa (sjubarnsmamma)
    31 december, 2012 at 10:40

    Femtio nyanser av honom har jag läst 🙂

    Jag är med och tävlar på CDON och behöver röster. Skulle du vilja vara vänlig och ge mig din röst?

    http://cdon.bloggportalen.se/vote?option=1

    Jag önskar sig och de dina en mycket härlig dag samt ett Gott Nytt År!

  • C
    31 december, 2012 at 13:11

    Måste finnas femtio nyanser av gyllenbrunt antar jag……tycker ni ser bleka ut.
    Olika referensramar……..
    GOTT NYY ÅR, oavsett åsikt om vad som är gyllenbrunt 😉

  • C
    31 december, 2012 at 13:12

    GOTT NYTT ÅR ska det givetvis stå 🙂

  • Håddu Jobbig
    31 december, 2012 at 14:41

    Ni är ju för fan SKITBLEKA!!! 🙁
    Kan ju tro att ni har varit hemma i regniga Svedala hela tiden

  • Lisa
    31 december, 2012 at 15:39

    Hon var nog ironisk ska ni se när hon sa att de var gyllenbruna.

  • <R<O>N>
    31 december, 2012 at 17:18

    .Det är nog bara bajsranden i dina trosor som är brun…

  • Rosie
    31 december, 2012 at 18:54

    Gott nytt år från ett regnigt Sthlm!
    Fin bild på Nova å Ringo!

  • L
    31 december, 2012 at 19:31

    Varför läsa hennes blogg om Ni i te gillar henne!! Så onödigt med elaka kritiska kommentarer om de inte ens är konstruktiv kritik!! Katrin,vore kul o höra va du tycker om boken!! ??

  • Chris
    31 december, 2012 at 20:19

    Nova är otroligt vacker, vilket underbart blont hår vilka ögon och vilken ursöt liten näsa!
    Motsatsen till blatten till styvmorsa.

  • Lisa
    31 december, 2012 at 20:31

    Fast om man är ett as spelar det ingen roll om man är ljus eller mörk.

  • Maria
    1 januari, 2013 at 01:31

    Men hur orkar ni vara så satans elaka? Vad har hänt er? Blev ni tappade som spädisar eller vad är felet?

  • Hemmaseger
    1 januari, 2013 at 01:48

    Hur mkt pröjs får du för reklamen av solskyddet? Du gör ingen bra reklam som vanligt… Eftersom ni är bleka som lik hela familjen. Visst vill man ha en skyddande faktor men någon gnutta solbränna skadar ju inte. Ni ser inte ut att ha vistats i sol ju!

  • es
    1 januari, 2013 at 09:16

    Till lisa o chris

    Sök hjälp! Allvarligt. Psykakuten är öppet på helgerna!