Okategoriserade

Ser folk på teve alls?

Jag minns när jag jobbade på produktionsbolag med olika underhållningsprogram. En av mina uppgifter var att få in folk till programmen, ibland var det en stekare som skulle hittas till Dolce Vita ibland en kändis som skulle visa upp sin garderob. Jag minns hur svårt det alltid var att få in de kända personerna och det var ju för att vi inte hade några pengar att ersätta dem med. Min vän Sara som också medverkar i olika teve-sammanhang på grund av att hon är känd har alltid sagt till mig att genom att medverka i ett program så bidrar man ju till innehållet och då ska man ha betalt för det. Varför ska just inte du ha betalt för jobb när alla andra får det?

Jag minns en gång när en flicka ringde mig från ”Ana-Gina show” för att fråga om jag ville komma som gäst till programmet. Stackars flicka hade samma jobb som jag hade en gång i min ungdom – att få in gäster till programmet utan ersättning. Jag frågade henne om fotografen hade betalt när han filmade programmet? ”Ehhh ja a a a…”, sa hon. ”Skönt att höra hur är det med producenten då? Får han någon lön?”, fortsatte jag och sen frågade jag om alla som i vanliga fall deltar i att få ihop en teve-produktion. Till sist frågade jag varför hon ansåg att jag skulle vara den enda som skulle jobba gratis och så var vår konversation över.

Det var länge sen som jag gjorde saker gratis bara för att det är kul att få vara med i teve. Om det kan gynna min verksamhet och mina LCHF-produkter ställer jag upp gratis på en röd men för att sitta med i nån panel eller nåt underhållningsprogram har jag ett fast arvode för och ruckar inte på det. Jobb är jobb.

Anledningen till att jag började på den här texten egentligen är för att jag vill uppmärksamma hur människors beteende går från teve till webb och hur tydligt det märks på budget för produktioner. Den här veckan har jag fått två förfrågningar. En för teve och en för web. För web-programmet erbjuds jag ett arvode som är fem gånger högre än det för teve-programmet och då är teve-programmet en stor produktion vad jag förstår. Stackars teve-branchen måste ju blöda nåt fruktansvärt… Det var ju inte många år sen som man fick riktigt bra pröjs för att medverka i underhållningsprogam. Jag minns när jag ställde upp i Sommarspelen. Jag har nog aldrig fått så bra dagsarvode i mitt liv. Eller Singing Bee, det var bra. Idol ska vi inte prata om herergud vad jag tjänade pengar när jag jobbade med Idol…Oh happy days!

You Might Also Like

  • amber
    5 november, 2013 at 11:23

    Ja tycker nog där är många kändisar som medverkar i tv program. Ta Så mycket bättre t.ex, de får 300.000 var för att de medverkar. Varför så nostalgisk. Vad är du bra på.
    De vill väl inte ha dig! Avundsjuk!

  • anonym
    5 november, 2013 at 11:30

    Inte visste jag du har medverkat i idol. Det måste vara många år sedan. Varför slutade du med det?

  • Klös
    5 november, 2013 at 11:34

    Hon fick sparken.

  • Day
    5 november, 2013 at 12:17

    Oj, nu har du ju missuppfattat det här.
    Dom som medverkar i ”Så mycket bättre”, är ju med för att det gynnar deras musikkarriär.

  • Sally
    5 november, 2013 at 12:18

    Men hur tänker du, hon har ju fått förfrågan!?

  • Elisabeth
    5 november, 2013 at 12:19

    ja i folkets mun… har du fått veta det från Katrin, Tv eller har du läst på Aftonbladet? Rykter har alltid funnits och lika många människor som lever med det som om det var den största sanningen. Du gör till din sanning det passar dig… du tänker inte ens själv. Starckas lilla…

  • Daniella
    5 november, 2013 at 12:22

    Helt rätt! Man ska absolut inte jobba gratis i din sits.

    http://www.daniellarosengrip.se

  • Kjerstin
    5 november, 2013 at 12:36

    Ingen rök utan eld heter det ju…
    Men Elisabeth du verkar ju vara kompis med Katrin så hur ligger det till egentligen? Katrin ljuger väl aldrig? Eller hur? 😉

  • Tullan
    5 november, 2013 at 13:13

    fan va lisa tjötar om sitt miljömedvetna engagemang. Hon röstar på moderaterna och de är Sveriges minst miljövänliga parti, sedan kommer väl centerpartiet.

    Har inget emot folk som röstar på M men Lisa, jävla hycklare.

  • Elle
    5 november, 2013 at 13:14

    Det är ju inget bra på TV längre. Kan de inte göra Amazing Race för svenskar eller något annat där vanligt folk kan göra ngt kul. Orka se Fångarna på fortet liksom.

  • Suss
    5 november, 2013 at 13:15

    Hon skrev i Metro förra veckan undertecknat ett annat alias än sitt riktiga namn, att det var dåligt för miljön att vara lakto-ovo- vegetarian.

  • Tess
    5 november, 2013 at 13:16

    i dagens metro signatur Jeanette R. WTF

  • Tullan
    5 november, 2013 at 13:17

    Ska inte LISA MISKOVSKY rösta på Sverigedemokraterna valet 2014?

  • Suss
    5 november, 2013 at 13:19

    Tack för musiken som ska sändas nu i november är ju tråkigare än tråkigast. Särskilt då Lisa Miskovsky ska medverka.

  • sara
    5 november, 2013 at 13:25

    Du måste kolla på det här: http://youtu.be/4fGZR0CgOXE
    Här är du helt emot Lchf och predikar för at det ”kan inte vara bra” det kan ju upplevas som lite komiskt nu såhär i efterhand. 🙂

  • tullan, röstar på vänsterpartiet cccp
    5 november, 2013 at 13:35

    hoppas man får ser mer av dig på teve, du lyser verkligen upp i höstmörkret.

  • Sara
    5 november, 2013 at 13:46

    Men ändå så har du praktikanter som jobbar gratis hos dig.. Vart går gränsen när man ska börja få betalt?

  • anonym
    5 november, 2013 at 14:12

    Så sant. Kasta sten i glashus!

  • elliott
    5 november, 2013 at 14:20

    Har aldrig sett dig på TV. Har svårt för att se vad du kan bidra med, du med din stora trut!

  • Carrie
    5 november, 2013 at 14:27

    Haha..ja, detta var kul 🙂 Minns att jag också var lite irriterad på fettdoktor Dahlqvist när hon började lajjaom att LCHF skulle vara något nytt. Exakt så tänkte jag också då. Vafan det här är ju Atkins! Har ju människor kört sen 70-talet 🙂

  • anonym
    5 november, 2013 at 14:39

    Elisabet = Katrin så klart

  • Elle
    5 november, 2013 at 14:55

    Fas de får betalt också.

  • Carrie
    5 november, 2013 at 15:03

    Rätt stor skillnad på att medverka i tv gratis med sin expertis om man dessutom redan har gjort sig ett namn i branschen och att som arbetslös få chansen till att visa vad man går för med hjälp av en praktikplats.

  • anonym
    5 november, 2013 at 15:18

    Katrin är STÖRST BÄST och VACKRAST. Punkt slut!

  • Hugo
    5 november, 2013 at 15:26

    Håller med. Katrin är den mest fantastiska människan i hela världen!

  • .
    5 november, 2013 at 15:47

    Kanske det är du som inte tänker? Hon blev inte erbjuden någon ersättning.

  • .
    5 november, 2013 at 15:57

    Vad fan vet Elisabeth om hur Klös resonerar? Så jääävla trött på standardkommentarerna här:

    Hur tänker du nu?
    Stackars…
    Lilla (du/vän/människa)…
    Skaffa ett liv…
    Läs på…
    Du är bara bitter!
    Bara avundsjuk!

    …och då menar jag alltså inte kommentarer till mig utan till typ varannan kotte som yttrar sig. Egentligen skulle man kunna tro att det var samma människa som skrivit ca 80% av alla kommentarer som skrivits här sedan…tja sedan bloggen började antagligen?
    Men tyvärr, skrämmande nog, så är det nog inte så utan det rör sig om ett gäng förvirrade, osäkra små kor som söker bekräftelse. BÄÄ!
    Va fan, kan ni inte åtminstone förnya er repertoar lite? Sväva ut, experimentera! Måste väl finnas så många andra kreativare sätt ni kan förolämpa varandra på? Möjligheterna är oändliga..

  • Carrie
    5 november, 2013 at 16:16

    Hahahaha…kul kommentar. Kan faktiskt hålla med 🙂

  • beate
    5 november, 2013 at 16:40

    Tycker du bra o all lycka till er

  • Smulan
    5 november, 2013 at 16:45

    Om ett program inte har råd att betala då är det ett ändå ett uselt program att medverka i. Du förlorar inget på att tacka nej..

  • Irene
    5 november, 2013 at 17:50

    Så mycket värre borde programmet heta och nej alla borde ställa upp gratis.

  • Rut
    5 november, 2013 at 18:46

    Citat Katrin: ”Att sitta och trycka i sig fett det KAN inte vara bra för de inre orgaanen!”…”Man MÅSTE få i sig näring, frukt och kolhydrater!”.

    Vilken helomvändning 😉

  • Lina
    5 november, 2013 at 19:03

    Men du förväntar dig att folk ska praktisera hos dig gratis i flera månader? När du inte ens ställer upp i ETT program utan ersättning.

  • The Long Dong
    5 november, 2013 at 19:23

    Och här florerar näthatet i ominskad takt.
    Hoppas Aschberg hittar er och tar med er i sitt program, med namn och allt.

  • P
    5 november, 2013 at 19:57

    ”Ett gäng förvirrade osäkra små kor..” Det är ju ett kreativt sätt att förolämpa varandra med.. Mycket bättre!

  • Lo
    5 november, 2013 at 20:01

    Men du går in på hennes blogg?

  • .
    5 november, 2013 at 21:32

    Förlåt. Menade får. (Därav bäet..)

  • Pau
    7 november, 2013 at 06:58

    Ja!!! Håller m Amazing race! Jag har väntat åratal på att de ska göra en svensk variant

  • #ThereseTipsar 6 november 2013 : Therese Reuterswärd
    7 november, 2013 at 09:00

    […] Ser folk på teve alls? | Katrins Blogg Katrin Zytomierska resonerar kring värdet av framträdanden i olika medier och hur vårt beteende att gå från teve till webb märks på budget för produktioner. För web-programmet erbjuds hon ett arvode som är fem gånger högre än det för teve-programmet. […]