ICA maxi Södertälje! Vi har länge fått klagomål på att våra förpackningar är för stora och jag håller med. De är otympliga, tar en massa plats i matkassen, jobbiga att kasta för de tar upp mycket plats i papperskorgen. Sen blir man snopen när man ser antalet knäcke/kex i paketet för det är så mycket överflödig yta. NU har vi äntligen fått våra nya smidiga svinsnygga HÄLFTEN så små förpackningar. Goals. @icasverige #ica #södertälje #maxi #icamaxi
Maria
20 april, 2017 at 19:33Så hittills har du lurat på människor en massa kartong! med några få kex i! Du är ju helt otrolig!! Förhoppningsvis har du förlorat dina lurade kunder. Att nu tjoa om skitsnygga ”hälften så små” ? kartonger är så skrattretande ? Varför inte genomskinlig förpackning så man kan se antalet innehåll? Mm, vad säger du ? ett tips ? hallå…..?
Ida
20 april, 2017 at 19:56Och minskat innehållet med 20 gram, men behållt samma pris….
G-T
20 april, 2017 at 22:36Men DAH det är väl ändå innehållet som räknas, eller vad missar jag här nu då?Hur då luras? Nog kan man bilda sig en uppfattning om det man köper, oavsett vad man köper, genom att hålla varan i handen å väga oavsett om det är en stor eller liten förpackning.Vi är ju inga neandertalare direkt, va?Det måste ju vara toppenbra med ny förpackning om den är otymplig. Men det är ju oxå så att man vill ju säkert inte att kunden ska få småsmulor med sig hem, för att produkten krossas i en för tajt förpackning.
Ingen lätt grej det här. Men att försöka påskina att man inte vet vad man köper? Nähä du; den går jag inte på….sorry….
signe
20 april, 2017 at 23:07Mest luft i kartongen?? Hur tänkte du där? Skulle bli urförbannad som kund.
Nina
21 april, 2017 at 11:54Enligt marknadsföringslagen så får inte förpackningsstorleken vara vilseledande.
Med andra ord har du brutit mot lagen & säkerligen blivit hotad med vite?
Åhhhhhhhhhhh
21 april, 2017 at 18:18Men ÅÅÅÅÅÅÅÅÅHHHHHHH nu är Gammeltjärringen tillbaks och onanerar över allt Katrin gör och säger igen!!
?
23 april, 2017 at 10:12Ditt bröd är skitäckligt och dyrt. Ser mycket fram emot fin kommande konkurs
Emmy
3 maj, 2017 at 02:43”Hälften så små”????? Analfabet….. Du borde väl ha lärt dig svenska vid det här laget???