Jag vill också ta sats och hoppa upp på hans hand. Sitta där och vägra svara på tilltal eller säga inlärda ord för att underhålla turister. Förresten, tänkte på en sak som jag märkt är en het potatis. Mötte nämligen en stor sköldpadda när jag dök idag och jag fick så ont i hjärtat. Den simmade helt ensam i den stora blåa indiska oceanen. Inga vänner eller familj. Jag tänkte på alla glada, nöjda och keliga sköldpaddor som vi lajade med i parken på Mauritius. De kändes så mycket lyckligare. Men det var bara min känsla.
j
29 januari, 2016 at 17:32åh, kul att du visar lite ”riktiga” semesterbilder, TACKAR!
Gärna mer, om du orkar…
Ja, haha, du ser verkligen ut att vara på språng upp i hans famn!
Sköldpaddan du råkade på var nog inte ledsen, den befann sig ju i sitt rätta element så att säga.
Mia
29 januari, 2016 at 17:41Havssköldpaddan lever ensam förutom när de parar sig.
Men den är hotad.De skadas av fiskeredskap, och blir slagna av fiskare i huvudet.
Stränderna där de lägger sina ägg, ar ingen fristad längre. Är på väg att tas över av turister och skräp !!!
Det är synd om sköldpaddorna, och de har svårt att försvara sig !!
Fiona
29 januari, 2016 at 17:49Snart liknar du en ihopsjunken gumma. Har psoriasisen satt sig på lederna?
S
29 januari, 2016 at 19:48Du är så skön. Älskar din humor! Det är därför jag läser din blogg.
Mambo
29 januari, 2016 at 21:24Stackars papegojan, han bryter ju benen på den. Men allt för turisterna. De genererar ju pengar!!
Din kåta gamla slyna
30 januari, 2016 at 00:52Det var väl mer negerkuk du vill hoppa på.
Lingo
30 januari, 2016 at 04:05Du ser inte klok ut !!!
Emi
30 januari, 2016 at 08:08Snygga kläder och du själv.
Semester gör dig gott!:)
Karin
30 januari, 2016 at 08:59Yngrygg!!!!!!! Hur kan du som har åsikter om allt inte agera???
davve
30 januari, 2016 at 22:45Ett inlägg av Katrin fylld med ironi..och ni fattar inte grejen…. ni är för roliga.
Alex
30 januari, 2016 at 23:39Jag är 21år och gillar verkligen att läsa din blogg! Men gud vilka sjuka kommentarer du får på bloggen, man börjar ju undra vad det är för fel på människor egentligen..det är läskigt.
tilda
1 februari, 2016 at 01:23Hej! Hur gick du tillväga för att boka resa till Mauritius? Har du några råd hur långt iförväg man skall boka och med vilket flygbolag? Vore tacksam för svar! ????/Kram Matilda
Kaj Genell
3 februari, 2016 at 10:22Kul! Vad kostar det ung å resa dit då, all inclusive?