Nu är hösten här. Vi huttrar och darrar om händerna när vi sliter upp kräftorna. Pappa undrar om vi haft det härligt på ön hela sommaren. Jag berättar att sommaren aldrig kom till Sverige det här året. Han tar på sig en kofta, tar en klunk av sitt rödvin och skakar på huvudet. Men jag kommer aldrig lämna det här landet ändå. Jag älskar det. Precis som det är. #öliv
Diana (La Madre)
28 augusti, 2015 at 21:54Ja jag kan klaga och allt, på vädret och sommaren som är så skit här. Men det finns nått gott, nått bra och en charm i allt ändå. Man kan göra det bättre än vad man får det att låta. Härligt liv.
Kingo
28 augusti, 2015 at 21:56Ja vilken skiiitsommar det har varit !! Endast några varma dagar har det varit. Håller med dig . Sommaren ha lyst med sin frånvaro!
Janell
28 augusti, 2015 at 22:06Tror inte att meteorologerna håller med dig!
Gina
28 augusti, 2015 at 22:28Sverige är mer än Stockholm!
Mitt liv 2.0 "Ett experiment på min kropp"
29 augusti, 2015 at 09:03Jag tycker det har varit en toppensommar fram tills solen kom på slutet 🙂
(Klarar inte av värme utan trivs bäst när det är svalt).
Så jag bor nog i rätt land 🙂
http://chocochock.se
anonym
29 augusti, 2015 at 10:37Hösten kanske är hos dej då? För här är den inte , och jag är också i Sverige just nu men vissa puckade nollåttor tro att Stockholm är det enda som finns i Sverige .
ada
29 augusti, 2015 at 15:08Fint inlägg. Jag tänker precis detsamma om mitt hemland (bor i ett annat nordiskt land där sommaren oxo vart helt skit). Skulle inte lämna det frivilligt..