Drömfrukost. Knäckebröd med avokado. En svart kopp kaffe med kokosolja i till det. En perfekt start på en perfekt dag. Kör inte PF varje dag. #lchfklubben #cleaneating #kzcleaneating
Drömfrukost. Knäckebröd med avokado. En svart kopp kaffe med kokosolja i till det. En perfekt start på en perfekt dag. Kör inte PF varje dag. #lchfklubben #cleaneating #kzcleaneating
Linnea
27 augusti, 2015 at 09:56Jag har inte för vana att kommentera i din blogg, det gör ju andra med råge. Mackan ser god och nyttig ut, men kokosolja i kaffet – smakar inte det urk?
Diana (La Madre)
27 augusti, 2015 at 10:11Mums vad gott det där ser ut!!!
Ha en bra dag fina du
Jo
27 augusti, 2015 at 10:13Vad är PF?
Maria
27 augusti, 2015 at 10:30Hej! Älskar avokado! Men jag har läst en negativ sak om kokosfett, olja, som en läkare skrev Tyvärr har kokosolja samma negativa effekt som vanligt smör (mättade fetter) på utvecklandet av sjukdomar som diabetes, hjärt- och kärlsjukdomar, demens. När jag läst det blev jag lite chockad eftersom kokosolja lyfts fram som ett hälsosamt alternativ! Man ska dra ner på mättade fetter, men det är inte farligt i små mängder. Men läkarens poäng var att kokosolja lyfts fram av amatörer (hälsobloggar, tidningar) som ett undermedel för hälsan och det är alltså inte helt rätt. Ungefär samma med chiafrön som har samma kilopris som kokain, med likvärdiga egenskaper som fet fisk..
Annette
27 augusti, 2015 at 11:35Haha! Snyggt ”underlägg”….
Katarina
27 augusti, 2015 at 11:51Hej! Tråkigt med dig och Bingo, men sånt händer. Jag undrar bara om det är helt slut med relationspodden nu?”! eller ska ni ändå fortsätta med den! Saknar den verkligen!!!
Ewa U
27 augusti, 2015 at 14:00Katrin jag är så glad för att du tänker på dig själv!
Kasiu tu kilka osob ma do Ciebie pretensje- tak jakbys wyrządzila im w przeszłości wiele krzywd, nic dla ciebie nie zrobili i nic mi nigdy Ci nie dali.
Ewa U
27 augusti, 2015 at 14:03Kasiu tu kilka osob ma do Ciebie pretensje- tak jakbys wyrządzila im w przeszłości wiele krzywd, nic dla ciebie nie zrobili i nic nigdy Ci nie dali.
ea
27 augusti, 2015 at 15:18Köpte ditt fröknäcke. Dyrt 79 kronor! Uppenbart betalar man för den fina kartongen o det tjocka papperet som de 4 skivorna ligger i. Alldeles för dyrt för 4 skivor. Det man undrar över är att det står INGENSTANS på förpackningen var knäckebröden är tillverkade? Vad säger livsmedelsverket om varor som säljs i svenska butiker o där det inte finns någon som helst uppgift om var knäcket är tillverkat? Som kund vill man veta var produkterna är tillverkade? Ett tips, gör pappkartongen tunnare, skippa det vita skumpapperet o fyll kartongen med knäcke o inte 4 ynka skivor. Då kan man istället köpa sådana knäcke eller tillaga själv till ett betydligt billigare pris
Davve
27 augusti, 2015 at 18:05Ea, vad sägs om att göra lite research själv innan man köper. Du behövde ju inte köpa brödet om det nu var så dyrt
Bu
27 augusti, 2015 at 18:54Testade också ditt knäckebröd en gång då jag var i Sverige. Och ja, det var rätt dyrt för fyra skivor, men det var gott och såg snyggt ut när man öppnade.
Irene
28 augusti, 2015 at 01:24Tillverkas i polen!
frukostkaffedam
29 augusti, 2015 at 12:16Förklara snälla: kokosfett i kaffet, vad är det bra för?
Tack på förhand.