Okategoriserade

Jag kommer aldrig att uppskatta en snäcka igen

Ena örat har nu släppt men det andra är desto sämre. Vidrigt och hemsk på alla sätt. Jag sitter på kontoret och säger ”va” hela tiden och det här jävla bruset är en mardröm. Mår illa nu också. Jag antar att det är penicillinet som har den bieffekten. Har bokat ett Yin-yogapass på tisdag precis som Johanna sagt att jag ska göra. Måste börja med de där andningsövningarna också. In genom näsan 1-2-3-4 och sen ut till 12 i tre minuter varje dag. Tänk att jag inte ens får ihop det lilla.

Jag kom på den strålande idén om att jag kunde köra med nässköljen igår men det hjälpte inget alls. Jag ska ta och promenera ner till Sturegallerian nu så Isa på lite rast. Sen ska jag till banken och sen hämta Ringo. Jag har inte visat mitt nylle på dagis på över en vecka och Bingo samlar pluspoäng. Han ligger dock back på tid så det är lugnt. Jag har en väninna som sa till sin man att eftersom hon först varit gravid i nio månader och sen varit ledig med bebisen i 12 månader så är det sen dags för honom att ta igen samma tid. Så efter att den lilla pojken började på dagis är det han som tar allt ansvar för lämning, hämtning, matinköp, lagning av middag osv. Hon jobbar 8-18 och kommer hem vid 18.30 till en serverad middag. Vi pratar om en av mina mest lyckade väninnor. Tänk om alla var så coola!

Men jag ska inte klaga, Bingo tog ledigt tre månader efter att Ringo kom och sen tar han mycket ansvar nu så jag är nöjd med grabben. Och apropå grabben så fick jag den här fina bilden på oss just. Fin!

You Might Also Like

  • Kjerstin
    8 mars, 2013 at 12:31

    Det ser ut som en väldigt motstridig kyss som om ni båda helst hade velat vara på en annan plats i någon annans famn, krystat!!

  • 8 mars, 2013 at 13:00

    Ser verkligen ut på bingos min, som om han pussar en gammal faster….

  • Kjerstin
    8 mars, 2013 at 13:31

    Haha ja eller tom hans gamla farmor 😛 riktigt desperat foto men kul att Katrin visar upp det 😛

  • Margareta
    8 mars, 2013 at 13:36

    Usch o blä för karlar ! 😛

  • Margareta
    8 mars, 2013 at 13:37

    Karlar är äckliga ! 😛

  • Lotta
    8 mars, 2013 at 13:59

    Tycker att det är så jäkla märkligt sätt att resonera om det där med tid, hämta och lämna det låter som att det är en pryl typ inte ett barn, en fråga vill inte den coola mamman träffa sitt barn på vardagarna eller likadant om det skulle vara ombytt mannen så att det inte tolkas som någon kvinnogrej, jag bara förundras och undrar ibland varför man skaffar barn när det verkar gå ut på att det bästa är att slippa allt vad det innebär, är det en uppoffring?

  • Pia
    8 mars, 2013 at 14:05

    Ja, tänkte exakt detsamma som dig Lotta.

  • Erika
    8 mars, 2013 at 14:14

    Snusk – vart har du handen och vad gör du egentligen?:o :p

  • Annika
    8 mars, 2013 at 14:26

    Ja, så tänkte jag med! Visst, att slippa ta allt ansvar för hem och matlagning köper jag men att komma hem 18.30 är väl ingen vinst?? Oavsett om man är kvinna eller man. Jag inser att man vill göra karriär och att det inte bara är mannens område MEN idag kan man oftast vara flexibel. Jag hämtar mina barn 15.00 varje dag och umgås med dem. Min man kommer hem vid 16.30 och umgås han med. Sedan jobbar vi vissa kvällar (istället för att glo på TV). Detta kan inte alla göra, det förstår jag, men varför är man så jävla lyckad för att man är den som slipper vara hemma mest?

  • Eva
    8 mars, 2013 at 15:19

    Helt klart bättre upplägg. Grattis!

  • Linan
    8 mars, 2013 at 15:24

    Men visst, varför skaffa barn om man inte gillar att hämta och lämna på dagis? Om inte båda föräldrarna står som ljus utanför dagis varje morgon och varje eftermiddag så betyder det att den föräldern som inte kommer inte älskar sitt barn. Detta gäller givetvis allt annat också – om en förälder tex ber den andra föräldern att laga maten den kvällen betyder det att han eller hon inte älskar sitt barn. Varför skaffa barn om man inte vill laga mat åt det? Samma med diskning – njuter man inte av att diska åt sitt barn utan delar upp det inom familjen så ska man fan inte ha barn.
    Om sedan mamman frivilligt arbetar till 18 några år efter graviditeten betyder det också – just precis: att hon inte älskar sitt barn. Jag tycker vi ringer socialen.
    Amen för &/)£@&/€|$\…!

    Man får helt enkelt inte ha något liv utanför familjen om man ska ha barn? Eller är det så ni har det och så försöker ni rättfärdiga er egen ångest över detta?

    Och Lotta – 88 ord i en mening är inte acceptabelt ens om man sticker in en hög kommatecken här och var.

    Överkursfrågor:
    I morse gick min pojkvän ut med vår hund. Betyder det att jag inte älskar honom? Eller betyder det att jag inte älskar vår hund? Betyder det att jag inte borde ha skaffat hund över huvud taget?
    När han var ute med hunden gjorde jag frukost. Betyder det att han inte älskar mig? Betyder det att min hund inte älskar mig?

  • The Long Dong
    8 mars, 2013 at 16:17

    Varför känner du på hans snopp?

  • Margareta
    8 mars, 2013 at 16:23

    Ännu ett idiotinlägg utav dig (kokain?)-Linan

  • Margareta
    8 mars, 2013 at 16:25

    Hon kollar vad det är för nya könssjukdomar Bingo la Hingo dragit på sig senast det begav sig !

  • I
    8 mars, 2013 at 16:34

    Vad är det för mening med att ta någon på snorren när man tar en bild?? Kul för Nova……
    Hur gamla ÄR ni???

    Iiii

  • Margareta
    8 mars, 2013 at 16:43

    Bingo är väl sa 4 år mentalt o Katrin inte långt ifrån så respektera deras barnsligheter 😛

  • I
    8 mars, 2013 at 16:44

    OK 🙂

  • 8 mars, 2013 at 17:03

    Ja din väninna låter veeeerkligen jättelyckad!

  • Nikolina
    8 mars, 2013 at 17:03

    Tack för en underbar blogg varje dag 🙂
    Du är helt enkelt bäst 🙂
    www . ankpung . se 23 åring mamma med skinn på näsan. Nitar, tatueringar och bajsblöjor

  • Svea
    8 mars, 2013 at 17:05

    Haha 😛 😛 :P:P 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛

  • Irene
    8 mars, 2013 at 17:24

    Du är helt underbar!!!
    Älskar alla dina inlägg…
    Irene

  • Irene
    8 mars, 2013 at 17:25

    Herregud va ni är avundsjuka på smarta Katrin ….

  • anonym
    8 mars, 2013 at 18:47

    Jag år 16 år och du hade kunnat vara min mamma. Men tack och lov så är du inte det. Pinsamt är ordet. SKÄMS!

  • Linan
    8 mars, 2013 at 19:21

    Näe, det är nog inte jag som är idioten här eh…crack?-Margareta.
    Men beroende på var en förolämpning kommer ifrån kan den ibland lätt ses som en komplimang 😉
    Trevlig helg på er..

  • Linan
    8 mars, 2013 at 19:24

    Jag tror det är lite synd om Margareta.. :-/

  • Louise
    8 mars, 2013 at 19:43

    Varför? För att hon tar sin kille på snoppen? Gör aldrig du det när du kysser din ev. partner?

  • Svea
    8 mars, 2013 at 19:53

    Kokain Linan har talat och spritt ut sina visdomsord är det före eller efter linorna 😛

  • I
    8 mars, 2013 at 20:05

    Inte på bild kanske…..gör DU????

    Iiii

  • Betty
    8 mars, 2013 at 22:35

    Är ni inte lite fåniga? Ingen tanke på att det kan vara en liten provokation-hitte-på-historia? Varför tar ni allt som skrivs på blodigt allvar, och börjar direkt moralisera?
    Ni är alltid bra alla andra är idioter. Phu…

  • Linan
    9 mars, 2013 at 08:14

    Jaha, då har Margareta uppenbarligen flera nick…men med lika nollställda poänger. Ok, ni verkar associera mitt smeknamn med droger – säger antagligen mer om er. Margareta, vad har du egentligen att säga? Du attackerar Bingo på Katrins blogg och menar att han har könssjukdomar – har du belägg för detta eller är det bara ditt vanliga dravel? Tycker det är ok att kritisera ett uttalande om man kan tala för sig men du verkar vara Sveriges gemensamma byfåne…ledsen liksom – gå en kurs…I VAD SOM HELST!

  • Linan
    9 mars, 2013 at 08:18

    Tror det borde vara punkt och stor bokstav mellan ”visdomsord” och ”är”. JAG lärde mig det här redan i förstadiet, men det finns ingen anledning att skämmas – socialen finns för folk som du. Puss.

  • Louise
    9 mars, 2013 at 14:35

    Nää, men en hel del annars! 🙂

  • peter29
    10 mars, 2013 at 15:10

    Lucky bastard!! *avundsjuk*

  • Jenny
    10 mars, 2013 at 19:24

    Linan- vad menar du med förstadiet? Trodde det hette lågstadiet, men du kanske gick i någon specialskola? 😉

  • Kemisk peeling
    12 mars, 2013 at 23:58

    Vill du ha vacker hy?

    Har du fet t-zon, finnar, pormaskar, fina linjer, rynkor, rosacea, psoriasis eller torra fläckar i ansiktet?

    Fräscha upp din hy!

    http://kemiskpeeling.blogg.se

    Tips, råd, instruktioner och vart du köper det billigt!