Min kropp börjar verkligen förbereda sig för den nya bebisen nu I can feel it! I natt till exempel vaknade jag 03.00 superpigg och där låg jag till 04.10 och bara glodde. Ingen halsbränna, ingen smärta någonstans bara pigg. Lillebror var också vaken så där låg vi och kommunicerade. Kan känna det i ögonen idag men det gör inget. Jag somnar ju in vid nio nu så om jag är vaken en timme på natten gör inte så mycket. Jag har kommit på (Louisa som kom på) att kokosvatten hjälper mot halsbränna och det gör faktiskt det. Det är det enda som har hjälp mig när jag tänker på det… Så nu tar jag mig ett glas när jag känner att det börjar bränna till i bröstet. I onsdags åt jag en massa rå lax och sallad med sesamolja och jävlar vad jag hade halsbränna på natten sen. Och igår på dagen också det slutade liksom inte förrän jag drack kokosvatten, sjukt, va?! Kul i alla fall.
Går in i vecka 34 idag. Väger 74 kilo så två tills jag nått mitt tak och det borde jag klara. Då har jag gått upp 20 kilo sen min smalvikt och 17 sen jag skrev in mig. Bra jobbat, Katrin!
Eftersom min blogg inte längre funkar som den ska så kan jag inte skriva i bilder längre. Så jag skriver här för bilden under. Ringos dagens outfit skulle jag skriva på den hade jag tänkt. För att han är så jävla hipp idag. Mössa: novastar Tröja: H&M Jacka: Bonpoint Byxor: novastar Skor: Puma från barnskospecialisten
anonym
1 november, 2013 at 11:29Somnar in? Du verkar ju leva fortfarande!
Carrie
1 november, 2013 at 11:40Haha..anonym, du tar ju priset!
Cornelia - Stil & Ungmamma-blogg
1 november, 2013 at 11:45Bra jobbat! Är i samma vecka som dig, har gått från 54 kg till 70 kg. Känns helt sjukt att vara uppe i nr 7, haha! Det har jag aldrig vägt förut, men tror det försvinner vips med förlossningen lite. 😉
XOXO
http://Cutelittlethings.se – Stil & Ungmamma-blogg
s p i n d e l t j e j e n
1 november, 2013 at 11:485 veckor – gestationsvecka 38? Ska du snittas? Annars kan det ju ta upp till 10 veckor till? 🙂
Fatme
1 november, 2013 at 11:54Hon har ju sagt innan att hon ska föda kejsarsnitt;)
äta lagom
1 november, 2013 at 12:55Jag är 178 cm och väger 65 kilo. Bantar inte och tränar sällan. Det enda som gäller är att äta lagom av allt, svårare än så är det inte. Gick upp 10 kg under graviditeten och gick ner dom på 10 dagar. Förstår inte all hysteri……chill!!!
Camilla
1 november, 2013 at 13:01jaha min nya bästis Kalle Moraeus
Happy halloween! En blandning av de bästa.
Snyggt Ola! Grymt namn också!!
Finaste, ja Lisan hon påminner allt om dig Nina
26067 Facebook
3345 Twitter
eeeh
1 november, 2013 at 13:07vilket blahoblaha från Kalle M:s nyaste bästis-fläskis-pestis, sluta skriva för f*n…eeeh
Lisa Miskovsky
1 november, 2013 at 13:25jag skriver va fan jag vill
Happy halloween! En blandning av de bästa.
Snyggt Ola! Grymt namn också!!
Finaste, ja Lisan hon påminner allt om dig Nina
26067 Facebook
3345 Twitter
Karo Lina
1 november, 2013 at 13:39Kul om han blev mörkhårig som du vackra Katrin
Gypsy
1 november, 2013 at 13:46Bara två kilo de sista 6 veckorna?
Ha Ha Ha Gah Det är ju då man går upp som mest! Lycka till! Bara bäbisen går ju upp ett kilo sista månaden…ha ha
Anna
1 november, 2013 at 13:5720 kg! Shit! Har bestämt för mig att du tidigare har skrivit (innan du blev gravid) att eftersom du äter lchf skulle du inte gå upp så mkt alls nästa grav. Du skulle få vara gravid men smal bortsett magen.
Känns det som ett misslyckande? 20 kg är ju normalt men eg onödigt mkt. Själv gick jag upp 8 kg. (Äter inte lchf.)
me
1 november, 2013 at 14:13håll käften anna
anonym
1 november, 2013 at 15:01Lisas stalker!!!
cAMILLA
1 november, 2013 at 15:14kasta inte sten i glashus Lisa Miskovsky, du stalkar snarare förföljer en drös med folk. Du vet ju vilka.
cAMILLA
1 november, 2013 at 15:15undrar om din nya bästis Kalle Moraeus känner till det.
O
1 november, 2013 at 15:56Anna, känner inte du dig som ett misslyckande… eftersom du uppenbarligen har behovet av att skriva en så sorglig och meningslös kommentar?
P
1 november, 2013 at 16:02Jag somnar in varje kväll, menar du att det bara betyder att man dör…? Så sjukt att man MÅSTE hitta något att klaga på!
tia
1 november, 2013 at 16:07Du ”äta lagom” Lite jobbigt med människor som du, som tar för givet att alla är precis som du! Du förstår, vi är olika! Att du är smal och äter rätt, bra för dig, du är jättebra! Men alla fungerar inte så!
tia
1 november, 2013 at 16:10Åhhhhh, Anna, så korkad kommentar!
Carrie
1 november, 2013 at 16:32Håller med! Så tröttsamt med trångsynta människor som aldrig kan se utanför sin egen verklighet. Äta lagomt i landet lagom, har säkert lätt och lagomt på den lagomt stora mackan också 😛
Carro
1 november, 2013 at 16:3420 kg?! Jag förstår faktiskt inte hur du kan påstå att LCHF är en extremt effektiv diet när du säger att du har följt den utan att fuska särskilt många gånger under graviditeten och även tränat regelbundet och fortfarande har gått upp 20 kg, vilket är jättemycket för en liten, smal människa som du, Antingen fuskar du mer än vad du säger eller så är helt enkelt inte dieten särskilt effektiv utan 5 h personlig hard core träning varje vecka.
Kristina
1 november, 2013 at 17:59Word!
Sara
1 november, 2013 at 18:54Det blir en till blond tror jag!
Ett tips till dem som är i behov av en extra inkomst… Här är en bra webbsida där man kan registrera sig och få betalt via Paypal varje månad. Du får en bonus så fort du registrerar dig och sedan cirka 70 kr för varje litet uppdrag som du utför. Denna sidan har verkligen hjälpt mig att tjäna lite extra pengar de senaste månaderna så därför ville jag tipsa! Här är sidan: http://task2refer.com/index.php?refcode=12753
P
1 november, 2013 at 19:59LCHF är väl ganska känt för att man INTE behöver träna…
Men Katrin är gravid. Kanske äter man lite annorlunda då. Och vilken överraskning, man går upp i vikt när man är gravid, OCH olika människor går upp OLIKA mycket.
anonym
1 november, 2013 at 22:35Det är väl nu dom sista veckorna man brukar öka som mest. Håller du 2 kg på 5 veckor är du duktig 😉
Elin
1 november, 2013 at 23:38Jag har mörka färger som Katrin och min man är nästan lika ljus som Bingo.
Vårt äldsta barn är lika blond som Ringo. Yngsta barnet är också blond men mer askblond.
Ingen av dem fick mina bruna ögon (vilket jag är glad över, min mans ögonfärg är så mycket finare). Spännande att se hur ert barn kommer att se ut 🙂
Majsan
2 november, 2013 at 07:18Det är väl ändå inte det viktigast hur de ser ut. Huvudsaken är att de är friska!
Anki
2 november, 2013 at 07:28Det är svårare att hålla vikten efter man varit gravid. Kroppen strävar alltid efter sin högsta vikt 😉
Vera
2 november, 2013 at 07:38Så du menar alltså att inte kan tycka att det viktigste är att man får ett friskt barn OCH samtidigt kunna undra hur barnet kommer att se ut? Suck!
Cattis
2 november, 2013 at 08:04Rod, Rodney, Rodrick, Raphael, Rex, Ron, Rob, Rolex…Lite kreativt flow nu på morgonkvisten… men kanske du redan avfärdat dessa namn..?
anonym
2 november, 2013 at 08:28Samma namn som många andra föreslagit
Hur orkar ni?
cilla
2 november, 2013 at 08:55Vårt barn dog när det var två dagar gammalt. Sedan dess har livet förändrats.
Carrie
2 november, 2013 at 09:29Hur orkar du är väl ändå frågan?
Carrie
2 november, 2013 at 10:17Precis Vera!
Chocochock
2 november, 2013 at 11:09Mörk eller ljus choklad, det är frågan…
Hur mycket choklad äter vi igentligen i Sverige?
Svar på bloggen 🙂
http://chocochock.se
Trevlig helg!
Fia
2 november, 2013 at 15:01Hahaha! Det är så kul att läsa folks kommentarer angående Katrins vikt. Som om det är viktigt? Haha…
Men, det är inte bra att äta rå fisk när man är gravid!
minime
2 november, 2013 at 18:34Varför skriver du en sån idiotisk kommentar?
Linda
2 november, 2013 at 19:11Vad sägs om Rio?
Vera
2 november, 2013 at 20:22Tragiskt. Verkligen. Men har inte med detta att göra.
Vera
2 november, 2013 at 20:23🙂 🙂 🙂
Hyrestanten
3 november, 2013 at 01:47Vissa går upp mycket, andra lite och de allra flesta styr inte alls över det. Sen försvinner det och förhoppningsvis gläder man sig så mycket åt det nya lilla livet att fixeringen vid vikten försvinner.
Julle
3 november, 2013 at 20:49Oj, jag gick totalt upp 20 kg förra graviditeten då jag åt ”vanligt” och tyckte att det var helt gigantiskt mkt. Denna gång har jag nu i vecka 26 gått upp 5 kg motsvarande 12 i samma vecka förra gången. Käkar lchf nu och mår i allmänhet sååå mkt bättre än förra graviditeten 🙂
Men du var väl rätt spinkig innan så kroppen lägger väl på sig de reserver som behövs för amningen 🙂
Lycka till 🙂